Første robotfjøs nord for Saltfjellet

Fra dette datarommet i Kvæfjord styres et av Nord-Norges mest moderne fjøs. Kubjella er byttet ut med en databrikke og avansert teknologi styrer dyrene til kraftfôr og melking.

Publisert: 28.10.2004 kl. 09:09

Det er brødrene Jens og Kjetil Wold på Hemmestad i Kvæfjord kommune som etter to års planlegging nærmer seg et fullt ferdig fjøs der robotstyring og høyteknologi preger satsingen.

I et gedigent stålfjøs på hele 1.000 kvadratmeter står det foreløpig 22 kyr. Her kan de vandre fritt, eller ligge på myke underlag i store båser. Når de kjenner melkepresset går de til melkebåsen, der en datamaskin styrer en robotarm som tar seg av melkingen.

Brødrene Wold vil ikke at vi skal ta bilder inni fjøset, fordi det fremdeles pågår bygging og montering, men etter å ha tatt av oss skoene får vi en titt inn i datarommet.

Robotstyring

– Vi er ikke helt ferdig med selve fjøset, og vi vil at det skal se ordentlig ut før vi slipper noen inn. Herfra styrer vi hvor mye kraftfôr de skal få, og når kyrne skal melke. Dette utstyret er helt fantastisk fordi det gir oss mulighet til å bestemme når kyrne skal melkes. Vi har foreløpig lagt opp til melking rundt hver sjette time, sier Jens Wold.

Mens han forklarer kommer en ku inn i melkeroboten. Robotarmen fører fram noe som ligner på sugekoppene som brukes til melkingen.

Kraftfôr som motivasjon

- Først vaskes spennene, en etter en, ser du. Når det er gjort henter robotarmen sugekoppene. Laserlys hjelper roboten til å treffe spennene. Vi har programmert datamaskinen slik at den er tilpasset de forskjellige kyrne. Her ser du, dette er nummer 243, på skjermen kommer det fram hvor mye hun melket da hun sist var innom, og hvor mye kraftfôr hun skal ha.

Kraftfôret fungerer som motivasjon. Kyr som nettopp har melket prøver seg for å få mer kraftfôr, men databrikken registrerer alt dette, og åpner porten slik at den bare går gjennom, sier han.

Fortsatt manuelt arbeid

Selv om den automatiske melkemaskinen gjør mye av arbeidet, som for eksempel også å vaske sugekoppene etter melking, så er det fortsatt mye manuelt arbeid i fjøset.

- Grovfôret dyrene skal ha må kjøres inn og fordeles. Vi må også som vanlig være nøye med renhold og stell av dyrene. Fortsatt må vi innom flere ganger daglig. Det er viktig at besetningen kjenner til oss, eller blir det vanskeligere å få kjent på juret, sjekket brunst og lignende.

- Det er likevel slik at vi sparer både arbeid og tid med dette moderne opplegget. Vi må ikke, slik som tidligere, opp klokken sju for å melke, og vi må heller ikke være i fjøset klokken seks om kvelden for å gjennomføre andre melking. Totalt sett står vi friere enn tidligere, sier Kjetil Wold.

Livsfarlige elgveier

Veiene i Målselv og Bardu er blant landets aller farligste når det kommer til sammenstøt mellom elg og bil. Les mer 4

Ny miniserie

Torskens lange ferd

Hvor blir det av torsken når den forlater Senja? Vi fulgte fisken fram til middagsbordet i Portugal. Se første episode

Unngå vannskader!

Det skjer en vannskade omtrent hvert sjuende minutt, og når det er sprengkulde er hus og hytter ekstra utsatt. Les mer

Videre i blueskonkurranse

Pristine med Heidi Solheim fra Målselv i spissen er videre til semifinalen i amerikansk blueskonkurranse. Les mer

Warholm tilbake til Senja

Silsand-gutt Kjetil Warholm (21) er tilbake i spillerstallen til FK Senja igjen. Les mer

Kortreist

Magi fra innerst til ytterst

Med utgangspunkt i det gamle posthuset på Skaland kan du oppleve Nord-Norges best bevarte hemmelighet, yttersia av Senja. Les mer

"Senja-botnrussens" revy

Fredag kveld var det heidundrende show da rødrussen ved Senja videregående skole hadde revy. Se bildespesial

Elgkalv på glattisen

Viltnemnda sørget for å redde denne elgkalven fra den speilglatte isen på Målselva fredag. Les og se videoklipp

Hurtigbåtskandalen

Nærmere ei rettssak

Fylkesrådet har varslet Boreal Transport Nord om oppsigelse av hurtigbåtkontrakten. Les mer

Vil gamble mer

Midtstopper Fredrik Björck håper TIL skal true mer foran mål i de neste kampene. Les mer

Døgnvill Vinter

Sivertsen og Eggum kommer

Nye trekkplaster klare for Døgnvill Vinter i Mars. Les mer

Ei gigantisk overvekt

Mobilkranen hadde tillatt totalvekt på 26 tonn. Kjøretøyet hadde da den ble veid ei totalvekt på 59,1 tonn. Les mer

DATASTYRT: Fra datarommet har brødrene Wold full oversikt over det store fjøset, og herfra styres kraftfôrmengder og hvor ofte kyrne skal melkes. Stangen midt i bilde er robotarmen som både sørger for vasking av jurene og melkingen. Foto: Karstein L. Høier

Livsfarlige elgveier

Veiene i Målselv og Bardu er blant landets aller farligste når det kommer til sammenstøt mellom elg og bil. Les mer 4

 

Unngå vannskader!

Det skjer en vannskade omtrent hvert sjuende minutt, og når det er sprengkulde er hus og hytter ekstra utsatt. Les mer

Nærmere ei rettssak

Fylkesrådet har varslet Boreal Transport Nord om oppsigelse av hurtigbåtkontrakten. Les mer

 

Elgkalv på glattisen

Viltnemnda sørget for å redde denne elgkalven fra den speilglatte isen på Målselva fredag. Les og se videoklipp

Foreslår påbud om vinterdekk

Samferdselsdepartementet sender nå ut et påbud om vinterdekk på høring. Les mer

Strømprisene doblet

Med kuldas inntog denne uka, spratt prisene opp på fjorårsnivået. Les mer

Ei gigantisk overvekt

Mobilkranen hadde tillatt totalvekt på 26 tonn. Kjøretøyet hadde da den ble veid ei totalvekt på 59,1 tonn. Les mer

Få branner i Lenvik

I Lenvik kommune var det, med unntak av to husbranner og tre branntilløp, ingen større branner i 2011. Les mer

På jakt med alkometre

Promillekontroll på Silsand i morges. Les mer

Erstatning for feilbehandling øker

Erstatningsbeløpet for feilbehandling av pasienter er firedoblet i løpet av ti år. Les mer

 
Tracker image