Med nytt utdanningstilbud innen reiseliv og SENTRE-prosjektet på plass er det duket for et unikt samarbeid ved Sjøvegan videregående skole.
Publisert: 19.12.2006 kl. 08:37
Fra neste høst er Sjøvegan videregående skole i gang med ny helt ny VG2 Reiseliv og VG2 Restaurantfag. Men dette er slett ikke bare et tilbud om nye linjer. Skolen har gått i bresjen for å trekke et byfenomen ut i distriktet i et unikt samarbeid med en rekke bedrifter innen reiselivsnæringa.
Unik mulighet
Så langt har 13 lokale bedrifter underskrevet intensjonsavtaler med skolen. Skolen skal inn i bedriftene med både lærere og elever. Samtidig skal bedriftene inn på skolens enemerker i langt sterkere grad enn tidligere.
– Dette er en unik mulighet for både reiselivsnæringa og skolen for å utvikle seg i lag fremover. Det ligger også noe historisk over dette tilbudet siden vi nå får det ut i distriktet. Tidligere tette skott mellom skolen og næringa skal nå åpnes opp. Vi ser det som en stor vinn-vinn situasjon for alle, sier rektor og prosjektansvarlig Jon Myrmel.
– Dette er også et viktig bidrag i nordområde- satsningen i tillegg til at det er i tråd med intensjonene i kunnskapsløftet, fortsetter han.
Også Sjøvegan videregående skoles inngåtte samarbeidsavtale med tsjekkiske skolemyndigheter skal benyttes.
– Her legger vi opp til et internasjonalt innhold for elevene. Det kan bli snakk om hospiteringer og lærlingplasser i Tsjekkia. Jeg tror et slik opplegg vil gi elevene svært mye og en helt ny kompetanse som de kan ta med seg tilbake, sier Myrmel.
(folkebladet.no)

