Gårdbrukerne i Kirkesdalen frykter at det kan ha vært bjørn på ferde etter at en ungokse og tre kviger er funnet døde.
Publisert: 29.08.2010 kl. 11:01
Torsdag i forrige uke fant Ove Berg én av de samme kvigene død uten påviselig grunn. Berg har sine kyr på felles beite med Bjørn Kvammen. Sistnevnte kan fortelle at det søndag for ei uke siden ble funnet ytterligere tre døde dyr, denne gangen fra hans besetning.
– Fire døde ungdyr på få dager er svært uvanlig, så jeg tok kontakt med veterinæren etter at jeg var blitt gjort kjent med kadaverfunnene, sier Bjørn Kvammentil Nye Troms.
– De hadde ingen synlige skader, så de har med stor sikkerhet sprunget seg i hjel. Kyr er av natur ikke skvetne og vil kunne gå til angrep på mindre dyr om de føler seg truet, sier han videre til avisa.
Ettersom dyrene har blitt så skremt at de har lagt på sprang, er han derfor overbevist om at det må dreie seg om bjørn.

