Det ulovlige laksegarnet sto fast ei båtfortøyning. Eieren av fortøyninga ble dermed tiltalt for ulovlig fiske, men i Senja tingrett ble mannen (60) frikjent.
Publisert: 20.02.2006 kl. 21:11 , Endret: 20.02.2006 kl. 21:12
Retten kunne ikke motbevise at mannen fra Lenvik snakka sant da han hevda at han fant det ulovlig satte laksegarnet fast i laksenota si, og at han ikke visste hvem som eide det.
Lakseoppsynet kom over noteieren 10. juli i fjor mens han sto og trakk inn det ulovlig satte garnet med tre sjørøyer og tre laks i i en fjord i Lenvik.
Mannen forklarte overfor både oppsynet, politiet og i retten at han sjøl var ute for å klargjøre fortøyninger til laksenøtene, som han har lov til å bruke.
I en pause i arbeidet ble han oppmerksom på et lite fløyt i nærheten av sin egen faste båtfortøyningsblåse litt utfor land. Da han undersøkte nærmere, fant han at et settegarn var festa i båtfortøyninga hans og ut til en fløyt i andre enden av garnet.

