Tunnelåpninga i Berg lørdag skal feires med ei diger sjokoladekake på hele 21,47 meters lengde.
Publisert: 17.08.2004 kl. 22:17
Kakestørrelsen tilsvarer Geitskardtunnelens lengde på 2.147 meter i målestokk 1:100. Hele bakverket er et felles dugnadsprosjekt mellom nordre og søndre del av kommunen.
– Vi har fått 50 forskjellige personer fordelt på hver side av tunnelåpninga til å bake et stykke kake hver. Stykkene blir forskjellig av utseende og på åpningsfesten lørdag skal vi sette dem sammen til ei hel lengde. Det ferdige produktet vil symbolisere mangfoldet i kommunen, og være noe vi alle skal nyte i fellesskap etter at vi endelig er samlet til ett rike, sier Berit Sivertsen.
Hun har vært med i komitéen som har planlagt ramma rundt veiåpninga. Tunnelkaka er hennes idé, og Sivertsen sier at det ikke har manglet på respons etter at hun gikk ut og ba om hjelp til bakverket.
– Kjempeartig
Ann-Merethe Eilertsen fra Senjahopen er en av de frivillige som sjøl bekoster innkjøp av ingredienser.
– Jeg synes det er kjempeartig å være med på å lage kake til ei stor begivenhet som dette, sier Eilertsen.
Den offisielle åpninga av internveien skjer lørdag klokka 15.30. Da klipper politisk rådgiver Alfred Bjørlo i Samferdselsdepartementet over snora.

