Dømt for forsikringssvindel etter kollisjon i Bardufoss.
Publisert: 02.10.2008 kl. 21:36
En mann fra Alta er dømt for forsikringssvindel etter at han oppga feil informasjon på skademeldingsskjemaet til If, skriver Altaposten.
I januar 2005 kolliderte mannen med en annen bil mens han var i Bardufoss. Likevel valgte han å oppgi ei utforkjøring som årsak til de materielle skader som bilen hadde blitt påført i ulykka.
I tillegg ble mannens venn oppført som fører av bilen på ulykkestidspunktet. Bileieren fikk utbetalt 87.000 kroner på bakgrunn av de feilaktige opplysningene.
Svindelforsøket ble imidlertid oppdaget av If, som meldte saken til politiet. Både If og politiet iverksatte en etterforskning, men retten finner det svært uheldig at etterforskningen som førte fram til en påtale i hovedsak ble foretatt av If.
Tiltale mot de to mennene ble tatt ut i januar 2008, til tross for at saken var ferdig etterforsket i november 2006.
BIleieren ble dømt for svindelforsøket da han hadde opptrådt med viten og vilje, og med vinnings hensikt. Mannens kamerat ble derimot frifunnet da han ikke hadde vinnings hensikt. I dommen står det at retten ikke kan utelukke at kameraten skrev under på skademeldingsskjemaet for å forhindre at bileier skulle utsettes for straffeforfølgelse.
Bileier ble dømt til 45 dagers fengsel, noe som var lavere enn det påtalemyndigheten ba om. Grunnen til denne rabatten hadde sin bakgrunn i mannens uforbeholdne tilståelse og at det hadde tatt svært lang tid før saken kom opp i retten.

