Publisert: 12.03.2010 kl. 02:11
"Tromsø-suget" lever øyensynlig i beste velgående!
Det er mye som er påfallende og avler grunn til undring rundt RDA-midlene. Disse pengene er en kompensasjonsordning for bortfallet av regional differensiert arbeidsgiveravgift - og er på hele 200 millioner kroner årlig. Fordelingen av pengene gjøres av et styre oppnevnt av fylkesrådet i Troms.
Det er påfallende at styret har vært fullstendig dominert av personer fra Tromsø. Også det nye styret bestående av syv personer, er nesten utelukkende besatt av Tromsø-folk, med ordfører Arild Hausberg som leder. Kristina Torbergsen, som representert fylkeskommunen, er eneste unntak. Hun er fra Skjervøy. Både Midt-Troms regionråd og Profilgruppen prøvde i forbindelse med valget av nytt styre i februar å få inn representanter fra Midt-Troms - uten å lykkes.
Det er også påfallende at det har vært en utbredt og alminnelig oppfatning at RDA-midlene er penger som er øremerket Tromsø by. En presisering fra kommunaldepartementet i fjor gjorde det klart at hvem som helst i Troms kan søke på disse midlene - forutsatt at det er prosjekter som har betydning for hele regionen. Folkebladet skrev torsdag at ingen i Midt-Troms ønsker å si det offentlig - men det er en gjengs oppfatning at nettopp dette er blitt "kraftig underkommunisert fra RDA-styrets side".
Det finnes også konkrete eksempler på gode tiltak i Midt-Troms som har fått blankt avslag. I 2009 søkte Målselv Utvikling om 12 millioner kroner i RDA-støtte til markedsføring av Bardufoss lufthavn og andre lufthavner i nord - med tanke på utenlandske charterturister. Gründer Even Hegbom ble overrasket og skuffet over avslaget på det som var oppfattet som en veldokumentert søknad.
62 prosent av RDA-midlene i 2008 havet i Tromsø. Fylkestingspolitiker Line Miriam Haugan (Frp) fra Lenvik, leder av kultur- og næringskomiteen, er svært skeptisk til den prosentvise fordelingen av penger til kultur og næring i fylket, både når det gjelder fylkeskommunale penger og RDA-midler. Hun krever nå en fullstendig oversikt over fordelingen av penger. Vi er spent på resultatet.
Det er viktig at lokale politiker og andre aktører i Midt-Troms holder RDA-styret under oppsikt. "Tromsø-suget" lever øyensynlig i beste velgående!

