Regn med Riddu Riddu

Med sine 3000 besøkende fra inn og utland er kanskje ikke Riddu Riddu-festivalen i Kåfjord Norges største kulturfestival. Men den er en av de viktigste.

Publisert: 18.07.2005 kl. 17:58 , Endret: 18.07.2005 kl. 18:00

* Riddu Riddu er urfolkenes store sommerfest i Norge. Fargerikt, inkluderende i en eksplosjon av lyd, lykt, smak og estetikk. Som festivalledelsen sjøl skriver på sine hjemmesider: En samisk kulturmanifestasjon. Og den eneste i sitt slag.

* Den siste uka har både samefolket, besøkende urbefolkningsgrupper fra alle verdenshjørner og andre gjester fra inn- og utland fått oppleve seminarer som eksempelvis tar for seg tematikken urfolksungdom mellom tradisjonell og moderne festkultur, de har fått oppleve kunstutstillinger, kursprogram og — selvfølgelig — musikk av flere genre.

* Nå kjemper Riddu Riddu for status som en av få knutepunktfestivaler i Norge. I dag finnes det fem knutepunktfestivaler i landet: Festspillene i Bergen, Festspillene i Nord-Norge, Molde Jazzfestival, Olavsfestdagene og Førde Internasjonale Folkemusikkfestival. Å få være med i dette selskapet vil sikre Riddu Riddu flere millioner i fast statlig støtte.

* Stortingskandidat og kulturarbeider Tove Karoline Knutsen fra Gryllefjord støtter varmt den kampen. Det er et viktig og riktig signal å sende til folket i Manndalen, som i løpet av 14 år har bygget opp en sped nordnorsk festival til å bli en internasjonalt kjent happening. Og, som Knutsen sjøl uttaler det: Det vil løfte festivalen opp på et helt anna nivå.

* Festivalen i Kåfjord ønsker å være en viktig identitetsskaper i nord og bidra til at samer, urfolk og befolkningen i denne landsdelen kan kjenne stolthet for hva de er og hva de gjør. Derfor er vi enige med Knutsen, når hun framholder det som en selvfølge at en så spennende og viktig festival som Riddu Riddu blir en del av den nasjonale buketten av knutepunktfestivaler.

Livsfarlige elgveier

Veiene i Målselv og Bardu er blant landets aller farligste når det kommer til sammenstøt mellom elg og bil. Les mer

Ny miniserie

Torskens lange ferd

Hvor blir det av torsken når den forlater Senja? Vi fulgte fisken fram til middagsbordet i Portugal. Se første episode

Unngå vannskader!

Det skjer en vannskade omtrent hvert sjuende minutt, og når det er sprengkulde er hus og hytter ekstra utsatt. Les mer

Videre i blueskonkurranse

Pristine med Heidi Solheim fra Målselv i spissen er videre til semifinalen i amerikansk blueskonkurranse. Les mer

Warholm tilbake til Senja

Silsand-gutt Kjetil Warholm (21) er tilbake i spillerstallen til FK Senja igjen. Les mer

Kortreist

Magi fra innerst til ytterst

Med utgangspunkt i det gamle posthuset på Skaland kan du oppleve Nord-Norges best bevarte hemmelighet, yttersia av Senja. Les mer

"Senja-botnrussens" revy

Fredag kveld var det heidundrende show da rødrussen ved Senja videregående skole hadde revy. Se bildespesial

Elgkalv på glattisen

Viltnemnda sørget for å redde denne elgkalven fra den speilglatte isen på Målselva fredag. Les og se videoklipp

Hurtigbåtskandalen

Nærmere ei rettssak

Fylkesrådet har varslet Boreal Transport Nord om oppsigelse av hurtigbåtkontrakten. Les mer

Vil gamble mer

Midtstopper Fredrik Björck håper TIL skal true mer foran mål i de neste kampene. Les mer

Døgnvill Vinter

Sivertsen og Eggum kommer

Nye trekkplaster klare for Døgnvill Vinter i Mars. Les mer

Ei gigantisk overvekt

Mobilkranen hadde tillatt totalvekt på 26 tonn. Kjøretøyet hadde da den ble veid ei totalvekt på 59,1 tonn. Les mer

Bom stopp?

Presset øker mot nordnorske byer og kommuner som kvier seg for å innføre bompenger. Det gjelder også Finnsnes. Les mer

 

Fisk og kvalitet

Vi formelig bader i fisk. For vi har stelt pent med ressursene i havet. Les mer

SV-valget

Audun Lysbakken vant uravstemningen i Troms SV – men kampen om ledertrøya kan bli jevnere enn antatt. Les mer

 

LOs snuoperasjon

Det er duket for en tøff prosess internt i regjeringen om vikarbyrådirektivet. Les mer

Sørgelig historie

Øylandsruta mellom Harstad og Skrolsvik har stort sett seilt i motvind, i den grad den har vært i drift. Les mer

Et nødvendig – men dyrt onde

Altfor mye av bompengene kastes bort i tungvint og kostbar innkreving. Les mer

Andselv er sentrum

Det er full fyr i sentrumsdebatten på Bardufoss. Heldigvis. Les mer

Aktiv dødshjelp

Nynorsken eksisterer knapt nok i skolen nordpå. Les mer

Høyre-arrogansen

Maktforholdet på borgerlig side er snudd opp ned. Høyre er for tiden et stort parti. Les mer

Bonus i særklasse

Hurtigbåtpassasjerene undrer seg med rette over kravet fra Boreal Transport om en feit bonus. Les mer

 

Bom stopp?

Presset øker mot nordnorske byer og kommuner som kvier seg for å innføre bompenger. Det gjelder også Finnsnes. Les mer

 

Framtida i støpeskjea

Bildene fra en stålstillas 40 meter over bakkenivå forteller mer enn tusen ord om det enorme prosjektet. Les og si din mening 1

Fisk og kvalitet

Vi formelig bader i fisk. For vi har stelt pent med ressursene i havet. Les mer

 

SV-valget

Audun Lysbakken vant uravstemningen i Troms SV – men kampen om ledertrøya kan bli jevnere enn antatt. Les mer

LOs snuoperasjon

Det er duket for en tøff prosess internt i regjeringen om vikarbyrådirektivet. Les mer

Lenvik Aps kvinnejakt

Det er på høy tid at det blir gjort noen grep for å få flere kvinner i framskutte posisjoner. Les og si din mening 4

Sørgelig historie

Øylandsruta mellom Harstad og Skrolsvik har stort sett seilt i motvind, i den grad den har vært i drift. Les mer

Et nødvendig – men dyrt onde

Altfor mye av bompengene kastes bort i tungvint og kostbar innkreving. Les mer

Andselv er sentrum

Det er full fyr i sentrumsdebatten på Bardufoss. Heldigvis. Les mer

 
Tracker image