Nytt og nøttig

Tips en venn
Vaskenøtter, Distriktstorget, Mona Larsen fra Sørreisa, har oppretta en nettportal for produsenter av nisjeprodukter. Foto: Linda Pedersen
Hva med tre nøtter til "vaskepott"? Sjekk ut hva vaskenøtter er.

Linda Pedersen

Publisert: 05.12.2009 kl. 14:55 , Endret: 05.12.2009 kl. 14:57

Det er ikke nøtter du bare kan slenge i gulvet, så blir huset skinnende rent på et blunk. Men det er noe nesten like bra: Nøtteskall du kan putte i vaskemaskinen, og så blir klærne rene - helt uten miljøfarlige og allergifremkallende stoffer. Vaskenøttene kommer fra Nepal og India, og inneholder stoffet saponin, som virker som såpe når det kommer i kontakt med varmt vann. En familie på fire trenger cirka ett kilo vaskenøtter i året. Det utgjør under tre hundre kroner, forteller Mona Larsen fra Sørreisa, gründeren bak nettportalen Distriktstorget.

- Du tar tre-fire skall fra vaskenøttene i en liten vaskepose og putter den i maskinen. Da trenger du verken skyllemiddel eller pulver. De samme nøttene kan brukes to ganger, sier hun og viser fram de små posene med nøtteskall.

Portal

Larsen er for tida stasjonert i Fredheimgården, der hun viser fram og selger noen av produktene hun har på Distriktstorget.

- Distriktstorget er som en brosjyre, der hvert medlem får ett ark, og så blir leseren sendt videre til medlemmets hjemmeside. Tanken er å gjøre det lettere å være nisjeprodusent i distriktene, samtidig som det skal være lettere for folk som er ute etter spesielle nisjeprodukter, å finne fram i internettjungelen, sier Larsen (43).

Slipper googling

Tidligere jobba hun på Anleggsskolen i Sørreisa, men siden mars i fjor har hun drevet Distriktstorget. Medlemmene kommer fra hele landet, og får hjelp av Larsen til å markedsføre seg.

- Flere av produsentene har andre jobber ved siden av, og har liten tid til å drive med markedsføring. Jeg blir et verktøy for dem, samtidig som brukerne av sida slipper å "google" gjennom tjue sider for å oppdage disse produsentene, sier Sørreisa-kvinna.

Nå i desember stiller hun ut enkelte varer fra medlemsbedriftene sine i Fredheimgården på Finnsnes. Her kan du blant anna få kjøpt natursåper, vaskenøtter, salver, smykker, ullsokker og kniver.

Dette er vaskenøtter:

Nøttene er en naturlig, fornybar og økologisk ressurs. Klærne blir rene uten rester av kjemikalier, duftstoffer, silikater eller blekemidler, og er derfor spesielt godt egnet til allergikere, små barn og personer med sensibel hud

I tillegg til bomull, vasker nøttene også silke, ull og goretex skånsomt. Nøttene inneholder ikke blekemidler, slik at klærne beholder fargene lengre

De kan brukes to ganger og komposteres etter bruk

Nøttene er viltvoksende og er fri for pesticider.

Nøttene kan brukes på vask fra 30 til 90 grader. Klesvasken blir myk uten bruk av skyllemidler.

Sanking og knekking av nøtter gir en ekstrainntekt til bønder i Nord-India

Nøttene kan også brukes til gulvvask, vindusvask, i oppvaskmaskinen eller til fjerning av insekter.

Tips en venn

76-åring savnet

Fortsatt ingen funn

Avgjørelse om videre fremgangsmåte tas i løpet av torsdag kveld. Les mer

Måtte finne rockeren

- Artig å bli satt opp på rocke-dagen, sa Joddski. Hør Joddski fortelle om Tromsø og Døgnvill

- Tromsø rocker hardt

Kvelertak var meget fornøyde med responsen fra Tromsø-publikummet. Hør hvordan Kvelertak opplevde Døgnvill

Euforiske Ozzie-fans møtte helten

Hanne Victoria Stemland og Ronny Grindstein fikk møte Ozzie Osbourne gjennom iTromsøs konkurranse. Slik var møtet med Mørkets Fyrste. Se video her:

Døgnvill på direkten

Får du ikke med deg Døgnvillfestivalen i år? Nå kan du sjekke stemninga på vårt live-kamera — hele helga. Se Døgnvill live

Små jenter, stor scene

Man kan jo spørre seg hvorfor Døgnvill velger å ha Cyaneed på hovedscenen fremfor den langt mer passende Sn@kk-scenen. Les saken og annet Døgnvill-stoff på itromso.no!

Tissa på kirka — fikk ekstra stor bot

Standard bot for urinering på offentlig sted er 2.500 kroner. Å pisse på kirka koster mer. Les mer

Først inn på Døgnvill

Metalheads fra Narvik skviset seg først gjennom porten. Les saken på itromso.no!

Kontantbruken skal ned

Men tiltakene for å få ned pengebruken på bussene er ikke satt i gang ennå. Si din mening: Bør Cominor innføre kontantstopp på bussen? Les mer

Alle nordlendinger er samer

- Det er jo greit å være klar over det, sier Lars Børge Myklevold ved Museum Nord. Si din mening: Har Myklevold et poeng? Les mer 6

- Vi mistet håpet i går

Sier sønnen til den savnede 76-åringen i Dyrøy. Les mer

Vaskenøtter, Distriktstorget, Mona Larsen fra Sørreisa, har oppretta en nettportal for produsenter av nisjeprodukter. Foto: Linda Pedersen

Helt på siden 28.08.2010

En vittig del av hverdagen... Les mer

 

Helt på siden 21.08.2010

En vittig del av hverdagen... Les mer

Den lille havfruen

Her er Marie Ertzaas - Dyrøys egen lille havfrue. Les mer

 

Helt på siden 14.08.2010

En vittig del av hverdagen... Les mer

Hobby for et langt liv

Sammen med sagflis, verktøy, maskiner, alle sorter trevirke og forskjellige plankestørrelser, finner vi 82 år gamle Magnor Rasmussen i "snekkerbua" si på Leiknes. Les mer

Helt på siden 07.08.2010

En vittig del av hverdagen. Les mer

Leverer opplevelser og lokal kultur

Med et jordhus på Vesterfjell og et posthus på Skaland skal Trude Mørkved fra Finnsnes sørge for leveranser av både opplevelser og lokal kultur. Les mer

Helt på siden 31.07.2010

En vittig del av hverdagen. Les mer

Freiagutten lever

Tirsdag fikk Per Lund vite at gutten som har prydet veggen deres i flere tiår finnes på ordentlig. Les mer

Helt på siden 24.07.2010

En vittig del av hverdagen. Les mer

 
Tracker image